در دنیای امروز، استفاده از موتور خانه ‌ها و سیستم‌ های حرارت مرکزی همانند دیگ آبگرم بسیار رواج پیدا کرده است؛ چرا که این سیستم ‌ها را می توان به سادگی پیاده سازی نمود. زیرا آن ها بازدهی بالایی داشته و از نظر هزینه نیز در دسته‌ ی مقرون به صرفه قرار خواهند گرفت.

مسئله ‌ی حائز اهمیت آن است که سیستم‌ های حرارتی و موتورخانه ‌ها در ساختار خودشان از یک دیگ آبگرم کمک گرفته اند که این دیگ بر روی عملکرد سیستم حرارتی تاثیر به سزایی خواهد داشت. با توجه به این مسئله که امروزه همه ی افراد به دنبال استفاده از بهترین و مقرون به صرفه ‌ترین تجهیزات می باشند؛ لازم است تا شما را کمی بیشتر با دیگ آبگرم آشنا سازیم. پس با ما همراه بمانید تا در ادامه ‌ی این مقاله در کنار هم انواع دیگ آبگرم و کاربرد های مختلف هر کدام از آن ها را بررسی نماییم.

در دنیای امروز، استفاده از موتور خانه‌ ها و به طور کلی سیستم ‌های حرارت مرکزی همانند دیگ آبگرم بسیار رواج داشته؛ چرا که این سیستم ‌ها به سادگی قابلیت پیاده سازی دارند. آن ها دارای بازدهی بالایی بوده و از نظر هزینه ‌ها نیز در دسته ‌ی مقرون به صرفه قرار خواهند گرفت. مسئله ‌ی بسیار مهم دیگر، آن است که سیستم‌ های حرارتی و موتور خانه ‌ها در ساختار خود از یک دیگ آبگرم استفاده می نمایند که این دیگ تاثیر مستقیم و به سزایی بر روی عملکرد سیستم حرارتی خواهد گذاشت.

با توجه به آن که امروزه همه به دنبال استفاده از بهترین و مقرون به صرفه‌ ترین تجهیزات می باشند؛ لازم است تا شما بیشتر با دیگ آبگرم آشنا شوید. پس با ما همراه بمانید تا در ادامه ‌ی این مقاله در کنار یکدیگر انواع دیگ آبگرم و کاربرد های مختلف آن را بررسی نماییم.

کاربرد دیگ آبگرم

دیگ آبگرم چیست؟

وسیله ‌ای بسیار کاربردی بوده که می‌ تواند به کمک ساختار ویژه ‌ی خود، آب را در بهینه ‌ترین حالت به دمای مورد نظر سیستم منتقل کند. برای این منظور، دیگ انرژی گرمایی را که حاصل از سوخت بوده را به قل خود انتقال داده و آب را گرم می نماید. آب گرم نیز پس از استفاده و سرد شدن جهت گرمایش مجدد به داخل سیستم باز خواهد گشت.

کاربرد دیگ آبگرم

کاربرد دیگ آبگرم را بشناسید:

از جمله رایج ‌ترین کاربرد دیگ آبگرم زمانی است که برای سیستم ‌های حرارتی و گرمایشی خانه ‌ها استفاده می شود؛ البته کاربرد ‌های دیگ آبگرم محدود به خانه و سیستم‌ های گرمایشی منازل نبوده و در صنایع نیز کاربرد های فراوانی خواهد داشت، به گونه ‌ای که در بسیاری از کارخانه ‌ها و حتی نیروگاه‌ ها شاهد استفاده از این دیگ‌ های آبگرم خواهیم بود.

کاربرد دیگ آبگرم

اجزای مختلف دیگ آبگرم را بشناسید:

به جهت این که با نحوه‌ ی کارکرد صحیح این دیگ ها آشنا شویم؛ لازم است تا در ابتدای این مطلب با ساختار و اجزای مختلف آن بیشتر و بهتر آشنا شوید.

اجزای اصلی یک دیگ آبگرم به شرح زیر است:

اول، مشعل و محفظه ی احتراق: این بخش به تامین حرارت مورد نیاز  سیستم حرارتی پرداخته و عملکردش تاثیر مستقیمی بر روی صرفه جویی در مصرف انرژی خواهد گذاشت.

دوم، بدنه: شاسی اصلی و کاور دیگ آبگرم، بدنه نام داشته که بسته به نوع کاربرد دیگ از میان دو نوع چدنی و فولادی یکی را انتخاب نمایید.

سوم، بخش کنترل ‌کننده: وظیفه‌ ی کنترل دمای دیگ و میزان کارکرد مشعل به عهده ‌ی این بخش می باشد.

چهارم، دی اریتور: دی اریتور وظیفه ‌ی کنترل کیفیت و تصفیه ‌ی آب ورودی به سیستم دیگ آب گرم را بر عهده داشته و نقش به سزایی نیز جهت پایین آوردن رسوب و خوردگی اجزای مختلف سیستم می گذارد. استفاده از دی اریتور مناسب خواهد توانست هزینه ‌های نگهداری و تعمیرات در سیستم را تا حد زیادی، کم نماید.

پنجم، لوله ‌های آتش خوار: لوله‌ هایی از جنس فولاد یا چدن که آتش و دود در بین آن‌ ها قرار می گیرد.

ششم، دریچه ‌های منهول و هندهول: این دریچه ‌ها به جهت بازرسی و بازدید راحت از سیستم قرار گرفته است.

هفتم، سوپاپ ‌های اطمینان و زه کشی: به جهت عملکرد بهتر سیستم و جلوگیری نمودن از آسیب دیدن در اثر فشار بالا قرار گرفته است.

هشتم، اکونومایزر: همانطور که از نام اکونومایزر پیداست؛ به جهت اقتصادی ‌تر نمودن سیستم، ساخته و طراحی می ‌شوند. این قسمت از سیستم، نقش مبدل حرارتی را ایفا نموده و آب تغذیه را با استفاده از گرمای خروجی و تلف شده گرم خواهد کرد.

نهم، تیوب شیت: محفظه ‌ای بوده که لوله ‌های آتش خوار در آن‌ ها قرار گرفته است.

دهم، فن و دمنده ‌های سیستم: از فن به جهت جابجایی گاز ها و سیالات سیستم بهره می گیرند.

یازدهم، بخش تبادل حرارت: صفحه ‌ای که در آن رسانایی گرمایی در بهترین حالت خود قرار گرفته و انتقال دما بین آب و مشعل بر روی آن انجام خواهد گرفت.

دوازدهم، ابزار تنظیم دقیق: این قسمت از سیستم فرمان ‌های اپراتور و دستورات دستی را به دقیق ‌ترین شکل ممکن پیاده سازی خواهد کرد.

سیزدهم، سیستم انتقال سوخت: وظیفه ‌ی این قسمت، انتقال سوخت از مخزن و تانک به مشعل می باشد.

چهاردهم، مخزن آب: از این مخزن جهت ذخیره ‌ی آب مورد نیاز دیگ بخار استفاده خواهد شد.

پانزدهم، فشارسنج و ترمومتر: به جهت کنترل میزان فشار و دمای دیگ در لحظه استفاده می ‌شوند.

انواع  کاربرد دیگ آبگرم را بشناسید:

از نظر جنس دیگ، می‌ توان آن ها را به دو قسمت چدنی و فولادی تقسیم نمود:

دیگ آبگرم چدنی: این دیگ‌ ها با استفاده از پره ‌های چدنی که به وسیله ‌ی تکنیک‌ های ریخته گری چدن ساخته می شوند؛ تولید می‌ گردند. ظرفیت حرارتی آن ها با تعداد پره ‌ها ارتباط مستقیم برقرار می کند.

دیگ آبگرم فولادی: فولاد آتش‌خوار در برابر حرارت ماده ‌ی اصلی مقاوم بوده و برای ساخت این دیگ‌ ها استفاده می شود. راندمان این دیگ ‌ها بسیار بالا بوده اما وزن بالای آن‌ ها کمی کار پیاده سازی شان را با مشکل مواجه می سازد.

مقایسه ‌ی دیگ ‌های چدنی و فولادی:

دیگ ‌های چدنی نقش آچارفرانسه در سیستم‌ های گرمایشی داشته اما از آن‌ ها در بخش گسترده‌ ای از سیستم‌ ها استفاده می کنند. حمل و نقل دیگ‌ های چدنی، به نسبت دیگ‌ های فولادی، ساده‌ تر خواهد بود. از طرف دیگر، دیگ ‌های چدنی در برابر خوردگی و زنگ ‌زدگی مقاومت بسیار خوبی دارند. قیمت مناسب این دیگ ‌ها نیز باعث شده تا استفاده از آن ‌ها بسیار رایج شود.

اگر از افراد با تجربه در این باره بپرسید؛ بدون شک پاسخ وی به شما آن است که جابه‌جایی دیگ ‌های چدنی، به نسبت دیگ‌ های فولادی، کار بسیار ساده‌ و راحت‌ تری است. چرا که دیگ‌ های فولادی سنگین ‌تر و حجیم‌ تر بوده و بیشتر در سیستم‌ های صنعتی و بزرگ به کار خواهند رفت.

راندمان کاری آن ‌ها بسیار بالا بوده و ظرفیت گرمایی شان نیز بسیار مناسب است. دیگ آبگرم فولادی عمر بیشتری نسبت به نوع چدنی آن داشته و برای سیستم ‌های بزرگ و پرفشار قابل اطمینان‌ تر است.

در دیگ ‌های چدنی، در صورت آسیب دیدن پره ‌ها، امکان جایگزینی آن وجود داشته؛ اما باید این نکته را در نظر بگیرید که دیگ ‌های چدنی به دلیل امکان وارد شدن شوک های حرارتی، به جهت مناطق سرد و کوهستانی زیاد مناسب نبوده و راندمان آن ها در شرایط این چنینی تا حدود بسیار زیادی کم می کند.

محل ایده آل برای نصب دیگ آبگرم گجاست؟

محل نصب دیگ های آب گرم باید کاملا تراز باشد تا هیچ نیروی اضافی به پمپ و مشعل وارد نگردد. اگر دیگ آبگرم تراز نباشد، در دراز مدت شکستگی لوله ‌ها و آسیب دیدن اتصالات را شاهد خواهیم بود. همچنین دیگ باید حداقل ۱۰ سانتی متر از کف زمین فاصله بگیرد. داشتن جریان هوای مناسب نیز برای انجام بهتر عملیات احتراق لازم است.

کاربرد دیگ آبگرم

کاربرد دیگ آبگرم

برای انتخاب دیگ و مشعل مناسب چه فاکتور هایی را باید در نظر گرفت؟

پیش از انتخاب دیگ و مشعل بهتر است این عوامل را به صورت جزئی بررسی نموده تا به دردسر های احتمالی برخورد نکنید:

 • اول، عمر مفید.
 • دوم، حداکثر ظرفیت گرمایی و قابلیت تغییر آن.
 • سوم، دمای آب برگشتی به سیستم که نشان دهنده ‌ی بازده سیستم است.
 • چهارم، هزینه ی اولیه ی طرح.
 • پنجم، هزینه ‌ی دوره‌ ای مصرف انرژی.
 • ششم، هزینه ی تعمیر و نگهداری.
 • هفتم، ضریب اطمینان.
 • هشتم، نوع و ارزش گرمایی سوخت.
 • نهم، بازده گرمایی مشعل.
 • دهم، ارتفاع محل استفاده  از سطح دریا.
 • یازدهم، شکل ظاهری و میزان افت فشار.