همه چیز درباره مخزن کندانس دیگ بخار

مخزن کندانس جهت جمع آوری و ذخیره سازی آب بازگشتی از دیگ بخار استفاده می شود. در سیستم های گرمایشی در موتورخانه (دیگ بخار) بخش مهمی به نام منبع یا مخزن کندانس وجود دارد تا بخار های هدر رفته از دیگ بخار را جمع آوری کرده و درون آن نگهداری کند تا در زمانیکه سیستم با مشکل کمبود آب مواجه شد از آبی که از تقطیر بخار این سیستم بدست آمده استفاده شود، این مخزن به شکل مکعبی شکل برای استفاده حداکثری حجم و صرفه جویی در هزینه انرژی و آب می باشد استفاده می شود. آب بازگشتی از مخزن کندانس دارای فشار بالایی است که برای کاهش این فشار نیز راهکاری قرار داده شده است تا از فشار این آب بازگشتی کاسته شود.

کاربرد منبع کندانس دیگ بخار 

همانطور که اشاره کردیم منبع کندانس برای جمع آوری آب که از تقطیر بخار به دست آمده استفاده می شود این آب عبارت دیگر آب برگشتی از دیگ بخار در این منبع ذخیره سازی می شود. منبع کندانس برای زمانیکه قطعی آب رخ داده باشد بسیار کمک دهنده است، این آب بازگشتی از بویلر به دلیل فشار بالایی که دارد مستقیما مورد استفاده قرار نمیگیرد؛ این منبع کندانس وظیفه متعادل سازی فشار آب برگشتی توسط فشار شکن را بر عهده دارد. این آب بازگشتی نیازی به تصفیه ندارد و همین دلیلی بر رسوب گیری هرچه دیرتر این مخزن می شود زیرا ناخالصی در این آب وجود ندارد.

مخزن کندانس آراد بویلر

چاله کندانس چیست؟

منبع کندانس دیگ بخار در پایین ترین قسمت تجهیزات موتورخانه نصب می شود تا بتوان کندانسی که از تله بخار حاصل شده را جمع آوری نمود که به آن چاله کندانس می گویند، این آب بازگشتی که به مخزن کندانس وارد و فشار آن کنترل می شود تا آب مورد نیاز ذخیره شده توسط پمپ و دی اریتور به دیگ بخار انتقال یابد.

نمایی از مخزن کندانس

نحوه تعیین ظرفیت منبع کندانس

تعیین ظرفیت منبع کندانس بسته به میزان آب بازگشتی از خط و همچنین فشار آب بستگی دارد و توجه به این نکات هنگام خرید از موارد ضروری می باشد. مورد بعدی در نظر داشتن ظرفیت دیگ بخار می باشد. از این طریق می توان حجم منبع کندانس را تشخیص داد.

نمایی از مخزن کندانس

فواید استفاده از مخزن کندانس

استفاده از این مخزن هزینه های جانبی و اضافی را تا حد زیادی کاهش می دهد، استفاده از این منبع به صرفه جویی در مصرف سوخت نیز کمک بسزایی می کند.

استفاده از این منبع برای بویلر نیازی به نصب رسوب زدا در آن نیست، به همین دلیل وجود این منبع در بخش موتورخانه از اهمیت بالایی برخوردار است.

کاهش هزینه ها در تصفیه آب برای سیستم دیگ بخار

جنس مخزن کندانس

معمولا مخازن از جنس چدن، فولاد ریخته گری و یا فولاد ضد زنگ می باشد.