هفت سین نماد چیست و هر سین چه مفهومی دارد؟

هفت سین نماد چیست و هر سین چه مفهومی دارد؟

عید نوروز یکی از مهم ترین مناسبت ها در تقویم ما ایرانیان است. عید نوروز چندین ویژگی خوب را باهم دارد؛ تعطیلاتش فرصتی برای استراحت و دیدوبازدید است، زمانش مصادف با اول بهار و زیباترین حالت طبیعت است و رسم‌هایش همه خوشایند هستند. خوشبختانه این رسم باستانی، در طی تاریخ و حمله اقوام بیگانه از بین نرفته و هنوز رسوم قدیمی وجود دارند. یکی از جذاب ترین بخش های عید نوروز، چیدن سفره هفت سین است. خیلی از ما هر سال تمام ذوق و سلیقه مان را برای چیدن زیباترین سفره هفت سین به کار می بریم، اما شاید ندانیم هر عضو سفره هفت سین چه معنایی دارد و چرا در سفره قرار گرفته است. اگر می خواهید بدانید هفت سین نماد چیست، ما در این مطلب همه چیز در مورد سفره هفت سین و اینکه هر یک از اجزای این سفره زیبا چه معنایی دارند را به شما توضیح داده ایم.

پیشینه سفره هفت سین

تاریخچه چیدن سفره هفت سین به درستی مشخص نیست. بعضی از پژوهشگران معتقدند ایرانی های طبیعت گرا برای ارج نهادن به برکت های مادر زمین سفره ای با هفت نماد می چیدند که با حرف های مختلف آغاز می شد و لزوما اولین حرف اجزای این سفره سین نبود.
اشاره به هفت سین اولین بار در نوشته هایی به جا مانده از قرن های هشت و نهم دیده شده است. در این نوشته ها از هفت سین صحبت و اشاره شده که تمام اجزای سفره با سین شروع می شوند. گفته می شود اجزای سفره به جز اینکه باید با سین شروع شوند، ریشه گیاهی دارند، خوراکی هستند و برای بدن مفید.
در ریشه یابی هفت سین برخی آن را به هفت سینی ربط داده اند و برخی اصل آن را هفت میم دانسته اند. برخی دیگر هم معتقدند از ریشه هفت چین به معنی چیدنی بوده است که البته همه این ها در حد تئوری باقی مانده و ثابت نشده.
به جز اینکه اجزای سفره با سین شروع می شوند، هفت عدد بودنشان هم جالب است. گفته می شود هفت برای ساسانیان اهمیت ویژه ای داشته است. علاوه بر ساسانیان، هفت در میان بسیاری از قوم ها نیز عددی مقدس به شمار می رود.

7sin symbols3

سبزه هفت سین نماد چیست

سبزه هفت سین یادآور سبزی و رویش طبیعت است. سبزه درواقع نماد نوزایی و تولد مجدد به حساب می آید که بی ربط به تولد دوباره زمین در بهار نیست. حضور سبزه در میان هفت سین به این دلیل است که باعث شود سال آینده، شاداب سرسبز و خرم باشد. همچنین رنگ سبز، یکی از رنگ های آرامش بخش است و دیدنش در میان سفره باعث سبکی و نشاط روح می شود. بسیاری در سیزدهمین روز فروردین، در حین گره زدن سبزه آرزو می کنند و بعد آن را به آب روان می سپارند.

7sin symbols4

سیب هفت سین نماد چیست

سیب در باور بسیاری از مردم و افسانه های قدیمی، نشان دهنده زیبایی است؛ به همین دلیل خیلی وقت ها برای نشان دادن زیبایی یک نفر او را به سیب تشبیه می کنند. در سفره هفت سین هم سیب نماد زیبایی و سلامتی است. در واقع با گذاشتن سیب، خانواده سعی می کنند از آسیب و گزند دوری کنند. از آنجا که مادربزرگ و پدربزرگ ها همیشه نگران سلامتی بچه ها و نوه ها هستند، رسم است سیب را پدربزرگ یا مادربزرگ سر سفره بگذارد.

7sin symbols5

سمنوی هفت سین نماد چیست

برای سمنو معانی مختلفی در نظر گرفته شده. گفته می شود سمنو نماد برکت و فراوانی است و حضور آن در سفره سالی پر از خیر و برکت را تضمین می کند. همچنین به دلیل اینکه سمنو غذایی مقوی است و از گندم تهیه می شود، نماد قدرت نیز به آن نسبت داده می شود.

7sin symbols6

سکه هفت سین نماد چیست

سکه یکی از اجزای سفره هفت سین است که می توانید نمادش را به راحتی حدس بزنید. سکه نماد دارایی و ثروت است و برای داشتن سالی پر از ثروت و مکنت سر سفره هفت سین قرار می گیرد.

7sin symbols7

سیر سفره هفت سین نماد چیست

سیر، گیاهی با خاصیت های فراوان است که به عنوان دارو نیز به کار می رود. از سوی دیگر، سیر خاصیت ضدعفونی کننده هم دارد و استفاده از آن برای پیشگیری از بیماری ها توصیه می شود. یکی از دلایل گذاشتن سیر سر سفره به دلیل همین خاصیت پزشکی آن و به ارمغان آوردن تندرستی است. به جز این، سیر نماد مناعت طبع هم محسوب می شود و حضور آن در سفره هفت سین، برای یادآوری قناعت به انسان و سیرچشمی و حریص نبودن برای مال دنیا است.

7sin symbols8

سرکه سفره هفت سین نماد چیست

سرکه در برخی منابع، نماد شکیبایی است. شاید سرکه به دلیل فرآیند طولانی به عمل آمدن به این نماد مشهور شده باشد. به جز شکیبایی، سرکه نماد تسلیم و رضا هم است. در ادبیات ایرانی سرکه به عنوان نماد اضطراب و اشک شناخته شده و حضور آن در سر سفره هفت سین برای یادآوری ناملایمات زندگی و دعوت به پذیرش و صبوری در برابر مشکلات است.

7sin symbols9

سنبل سفره هفت سین نماد چیست

سنبل هم یکی از زیباترین اجزای سفره هفت سین به حساب می آید. این گل زیبا، نماد بهار است و گوشه از زیبایی طبیعت را به سفره ها می آورد.

7sin symbols10

سنجد سفره هفت سین نماد چیست

یکی از رسوم سال نوی میلادی، مشخص کردن هدف و انجام آن در سال نو است. جالب است بدانید این رسم در سفره هفت سین هم وجود دارد. سنجد را به عنوان نماد فرزانگی و خرد می شناسند و حضور آن در میان هفت سین نشانه این است که هرکس با خویشتن عهد کند با آغاز سال نو هرکاری را سنجیده انجام دهد و عقلانی کار کند. برخی هم معتقدند سنجد پرورش دهنده قوای احساسی است و به همین دلیل نماد عشق انسان ها به یکدیگر نیز می تواند باشد.

7sin symbols11

سماق سفره هفت سین نماد چیست

سماق که سرخی خورشید هنگام طلوع را به یاد ما می اندازد، نماد طلوع و آغاز دوباره است و انسان را به شروعی دوباره و پرانرژی دعوت می کند.