• ۰۹۱۷۰۴۸۲۸۲۱ - ۰۹۱۷۰۴۸۲۸۲۰ - 09170482826
  • شنبه تا پنج شنبه ۸ صبح الی 16 بعدازظهر

دیگ­ های بخار واترتیوب

نحوه عملکرد دیگ­ های واترتیوب عکس دیگ­های فایرتیوب است. به این صورت که آب در داخل لوله­ ها (تیوب­ ها) در گردش بوده و لوله­ ها توسط گازهای داغ احاطه شده اند و بدین ترتیب حرارت به آب منتقل شده و بخار می­ شود. به دلیل قطر کوچک لوله­ ها یک دیگ واترتیوب توانایی تحمل فشار بالاتری را نسبت به دیگ فایرتیوب دارد. بنابراین در کاربردهای فشار بالا مانند نیروگاه های بخار، مصارف بالای بخار و بخار سوپرهیت مناسب هستند. از معایب این دیگ­ ها می ­توان به گران قیمت بودن آنها اشاره نمود.

اصول کار دیگ­های واترتیوب بسیار ساده و جذاب می ­باشد. با در نظر گرفتن یک دیاگرام ساده و اولیه از یک دیگ واترتیوب نشان داده شده.

بطور کلی این دیگ از دو درام در بالا و پایین تشکیل شده است. آب در درام پایین گرما گرفته و بخار تولید شده بوسیله­ ی جابجایی طبیعی به سمت درام بالایی حرکت می­ کند. در درام بالایی بخار از آب جدا شده و روی سطح آب قرار می­ گیرد. آب سرد تزریقی به دارم بالایی بدلیل چگالی بالاتر در قسمت زیرین قرار گرفته و آب گرم­تر را در رایزر به صورت طبیعی به سمت بالا هدایت می­ کند. رفته رفته بخار بیشتری تولید شده و فشار در این سیستم بسته افزایش یافته و اختلاف بین چگالی آب و بخار اشباع کاهش می­ یابد تا جایی که این جریان طبیعی متوقف شود. در صورتی که بخار از دیگ خارج گردد، فشار درون سیستم افت کرده و جریان طبیعی آب تسریع می­ یابد. به منظورحفظ دبی خروجی بخار در دیگ­ های با فشار بالاتر، باید فاصله ­ی درام پایین و درام بخار افزایش یابد و یا سیرکولاسیون اجباری به کار گرفته شود.

انتقال حرارت در دیگ بخار واترتیوب

انتقال حرارت تشعشعی

انتقال حرارت در دیگ می­ تواند به صورت هدایت، جابجایی و تششع انجام شود. تماس مستقیم شعله با تیوب ­ها باعث ایجاد آسیب و خرابی در تیوب­ها می­ گردد. با عبور شعله از میان کوره، انتقال حرارت تشعشعی جذب می­ گردد.

انتقال حرارت جابجایی

این قسمت به منظور جذب حرارت به روش جابجایی و هدایت از گازهای داغ طراحی شده است .

دیگ­ های بخار واترتیوب

مزایای دیگ های بخار واترتیوب

۱- با افزایش تعداد تیوب­ ها، دستیابی به سطوح حرارتی بالا امکان­پذیر می­ باشد.

۲- با توجه به جریان طبیعی، حرکت آب سریع­تر بوده و در نتیجه نرخ انتقال حرارت افزایش یافته و و نهایتا بازدهی دیگ بالاتر خواهد بود.

۳- به دلیل قطر پایین تیوب­ ها، دستیابی به فشارهای کاری بسیار بالا امکان­پذیر خواهد بود.

۴- به دلیل اینکه حجم آبگیری پایینی دارند، زمان راه­ اندازی آن­ها نسبت به دیگ­ های فایرتیوب کمتر می­ باشد.